"Для дівчаток"

теґи: Сергій Жадан, лірика, поезія
Назва твору: Лілі Марлен
Автор: Сергій Жадан
Видавець: "Кольор"
Рік: 2009

 «Для дівчаток»

«І коли вона торкається повітря рукою,
Нагрівалося повітря чорне і прозоре.
До ранку було тихо, і тиша була такою,
Що чутно було, як їм сниться море…»
С.Жадан

  Про що вам каже дата 01.09? Звісно, кожна молода людина відповість, ця дата – перший день нового навчального року. Хтось згадає, що в цей день Гітлер розв’язав Другу світову війну. А дехто скаже,що в цей день народилась його мама чи молодший братик, або ж він сам. Однак мова піде про подію з сучасного літературного життя, яка не менш цікава і важлива, ніж урочиста лінійка чи день народження.
  Першого вересня у харківському клубі «ОстаNNя барикада» Сергій Жадан презентував нову збірку поезій та есе «Лілі Марлен», до якої увійшли вибрані та нові твори. Згідно із задумом автора, вони розміщенні у антихронологічній послідовності – від нових до старих. Щодо стильової характеристики, збірку можна назвати книгою любовно-соціальної лірики. 
  Як відомо, «Лілі Марлен» – це не реальна історична особа, а назва німецької пісні часів Другої світової війни, складена Гансом Ляйпом. Лілі Марлен – це поєднання жіночих імен, що уособлює вірну закохану дівчину, яка чекає свого солдата. Переклад цієї пісні у поезії Жадана стоїть на першому місці цієї збірки:
  « Біля казарми, перед ворітьми
Ще стоїть ліхтарня
І світиться з пітьми.
Так віриться, що ми прийдем
Стояти знов під ліхтарем
Як вперше,
Лілі Марлен…»(Жадан)
  На мою чисто суб’єктивну думку, «Лілі Марлен» є провідною поезією цієї чудової книжки саме тому, що вона символізує ідейне забарвлення усієї збірки, а саме – зображення кохання у всіх його аспектах.
  До роботи над створенням збірки долучився товариш Сергія Жадана, фотохудожник з Харкова, Ігор Нещерет. Він яскраво проілюстрував кожний твір книги. Фотознімки якнайкраще гармонують зі змістом тексту, тому читач може порівняти своє розуміння твору із баченням автора, зробити для себе певні висновки. Особливу увагу слід приділити й обкладинці збірки, якою Нещерет намагався виразити лірично-романтичний характер поезій. Вона являє собою абстрактне мінімалістське зображення чоловічої та жіночої статей нібито як страви у квадратній посудині. З цього приводу сам художник каже: «Це композиція із конкретних предметів, яка є абстрактною. Це, ну, певна пара та комунікація. Хлопчик та дівчинка – чоловік і жінка, можливо, Арлекін та Коломбіна, а може, Іван й Марія.» Жадан висловив це так: «Це одразу ніби така проекція – як дзеркало до дзеркала приставляєш, і ти дивишся в глибину і в це зображення, воно просто множиться до безкінечності.»
  Загалом «Лілі Марлен», як зізнається автор, є у переважності «дівочою». Начебто, через те, що про кохання. Сергій Жадан відомий як надзвичайно епатажний літератор. У його творах нерідко присутня ненормативна лексика, брутальні та антиліричні настрої, а тут – «сльози та соплі». «Лілі Марлен» розкриває нам нову сутність поета, його чуттєвий бік. Загалом увага акцентується на людських емоціях, внутрішніх конфліктах, а не на соціальних та політичних проблемах, з якими ми звикли асоціювати творчість автора. Однак, «традиційного» Жадана ми тут можемо теж помітити. Безумовно, це свідчить про всебічний розвиток та багатогранність творчого простору для реалізації ідей поета. Але, я вважаю, цю книгу буде цікаво читати будь-якій людині, яка плекає в собі романтичне світосприйняття. Адже кожен з нас хоча б раз у житті кохав, і не важливо, взаємні були почуття чи ні, але сам стан закоханості, напевне, знає будь-хто. Збірка містить поезії не лише про красу взаємостосунків двох закоханих, а і про неможливість бути разом, спроби ліричних героїв подолати перешкоди. Не сумніваюсь, що наймасовішою читацькою аудиторією будуть підлітки та молоді люди, ті, хто вже знайомі з творчістю Жадана, і ті, хто ні.
  Та й взагалі, навіщо ми читаємо книжки? Авжеж, щоб черпати з них якусь користь, якісь певні знання, теоретичний життєвий досвід. «Лілі Марлен», безумовно, теж має у собі той закодований шифр, який автор залишив читачеві. Якщо вам боляче на душі, у даному випадку, від нерозділеного кохання або ж якоїсь романтичної трагедії, то прочитати поетичні рядки цієї збірки буде як бальзам на душу. Читач поринає у світ ліричного героя, переживає його проблему, знаходячи таким чином розраду. Ліричний герой постає як уявний «товариш по нещастю», тому переживати власну проблему стає легше. 
  Крім цього, цікаво прочитати «Лілі Марлен» буде тим особам, які небайдужі до гомосексуальних стосунків між людьми. В книзі є розділ «Лесбійки», який наповнений цілком новими віршами Жадана.
  Я раджу прочитати «Лілі Марлен» кожному. І зовсім не для «галочки», і не для того, що Жадан – дуже популярний сучасний літератор, і не для того, що коли б ви не прочитали, то вам би чогось бракувало. Ні. Прочитайте цю збірку для себе, для душі. Адже у будь-кого, не важливо, чи це буде 14-літня скромна дівчинка, чи дорослий «накачаний» дядько, є лірично-романтичний бік душі. І саме цій частині вашого «я» збірка Жадана «Лілі Марлен» сподобається якнайбільше.

  « Я називаю речі своїми іменами, мені здається це дуже важливим – не закривати очі, а говорити відверто на важливі для тебе теми. Можливо, хтось бачить в цьому негатив, але для мене принципова настанова бути відвертим з собою та з читачами».
  С. Жадан